Sizi Arayalım
Okulumuz hakkında bilgi almak
ister misiniz?

Hakkımızda

2006 yılında, okul öncesi eğitim alanında yüksek kalite ve standartta bir anaokulu hizmeti verebilmek için yola çıktık. Yönder Okulları da aynı Küçük Şeyler Anaokulları gibi, ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde yüksek kalite ve standartta bir eğitim hizmeti vermek için hayata geçirildi.

Çocuğunuzun gelişimini önemsiyoruz.

O gün, çocuklar ve aileler için yola çıkardığımız eğitim projemiz kısa süre içinde 19 il / ilçede 33 okula ulaştı.

Yönder Okulları da aynı Küçük Şeyler Anaokulları gibi, ilkokul ve ortaokul kademesinde yüksek kalite ve standartta bir eğitim hizmeti vermek için hayata geçirildi.Bugün Küçük Şeyler Anaokulları, çocuklara ve ailelere söz vermiş olmanın bilinciyle ülkemizde okul öncesi eğitim alanında alışkanlıkları ve standartları değiştirerek yoluna devam ediyor.


Yönder Okulları ile öğrencilerin eğitim ve öğretim etkinliklerinden keyif alabilecekleri, öğrencinin eğitim etkinliklerinin en önemli aktörü olarak rol alacağı, bir okul modeli ortaya koyulmaktadır.


Yönder Okulların'dan mezun olan öğrenciler, her şeyden önce kendi “benliğine liderlik etmeyi” öğrenmektedirler.
Ulusal ve uluslararası düzeyde aldıkları yüksek standarttaki eğitimle öğrencilerimiz; bilimde, sanatta, sporda, teknolojide ve dünya siyasetinde, kısacası yaşadıkları dünyada söz sahibi olacak potansiyel birer değer olmaktadırlar.
Öğrencilerimiz
okullarında;
Öğrenme zevkini ve keyfini
Araştırma heyecanlarını
Merak duygularını
Biricikliklerini (kendisi gibi olma ve farklı düşünme haklarını)
Özgüvenlerini
…kaybetmeden eğitimlerini sürdürebilmektedirler.


Prof. Dr. Üstün Dökmen ve Uzm. Klinik Psk. Süleyman Hecebil tarafından kurulan okullarımız, öğrenciler ve veliler için kaliteli hizmet vermeye devam ediyor.

Eğitim dünyasının dışından sektöre girerek, parasal sermaye ile sektörde var olmaya çalışan kurumlardan farklı olarak Yönder Okulları ve Küçük Şeyler Anaokulları; insan gelişimine ve eğitimine, çocuk yetiştirme yöntemlerine, çocuk ve yetişkin psikolojisine adanmış, mesleki sermayesi en güçlü kurum olarak hizmet vermektedir.

Yönder Okulları İstanbul Ataşehir, İstanbul Maltepe, İzmir, Bursa, Sakarya ve Arsuz okullarıyla hizmet vermeye devam etmektedir. İlkokul ve ortaokul eğitiminde klasik eğitim kavramlarının dışında, özel bir okul modeli ortaya koyan Yönder Okulları, öğrencilerini farklı bir gelecek için yetiştirmeye devam ediyor.

Bir dost ve başka dost...
Belli sınanmış, denenmiş bir dostluk bu. Uzun yolları da göze alabilen bir dostluk.
Birbirlerinin omzuna kollarını dolamışçasına, birbirlerine güvenle sarılarak, birbirlerine dayanarak çıkmışlar yola...
Dünyayı ve ülkemizi, yetiştirecekleri ışık yüzlü çocuklarla aydınlatmaya karar vermişler.

Bu dostluk, çevresinde hareler oluşturarak büyüdü, Yönder ve Küçük Şeyler ailesini oluşturdu.

Çok teşekkürler yarınlarımıza kattıklarınız için.

Prof. Dr.
Üstün DÖKMEN

Türkiye’nin alanında en sevilen isimlerinden biri olan; psikolog, TV programcısı, eğitimci ve yazar Üstün Dökmen, 1954 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamlayan Dökmen, Ankara Cumhuriyet Lisesinden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra aynı bölümde uygulamalı psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında 1986 yılında doktor, 1988’de doçent, 1995’te ise profesör unvanını alan Dökmen, aynı üniversitede uzun yıllar da öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Bilimsel kitaplarının ve makalelerinin yanı sıra şiir kitapları, romanları ve tiyatro eserleri de bulunan Üstün Dökmen, toplam 8 yıl boyunca TRT’de 94 bölüm Küçük Şeyler programını ve TRT Radyo 3’te opera sanatçısı Murat Akar ile birlikte, gençlere operayı sevdirmeye yönelik ”Biz Kim Opera Kim” adlı programı hazırladı.

Bugüne kadar Avustralya ve çok sayıda Avrupa ülkesinde gurbetçi vatandaşlarımıza maddi karşılığı olmaksızın konferanslar veren, "Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi"nin Kurucusu Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Küçük Şeyler” isimli eseri ile Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2008 yılı Deneme dalındaki ödülüne layık bulundu.

Uzm. Klinik Psk.
Süleyman HECEBİL

Süleyman Hecebil, 1966 yılında Denizli’nin Tavas İlçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Tavas’ta tamamladı. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diplomasını aldı. Daha sonra sırasıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji ve İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümlerinden yüksek lisans diplomalarını aldı.
2005 yılından itibaren Prof Dr. Üstün Dökmen ile ortaklığa başlayan Hecebil, yurdun dört bir yanında hizmet veren Küçük Şeyler Anaokulları ve Yönder Kolejlerini kurdu. Meslek yaşamını sürdürürken bir yandan da bir çok mesleki eğitim programlarına katılarak

Aile Terapisi
EMDR ve Travma Terapi
Hipnoz
Şema Terapi,
Yas Terapisi,
Transaksiyonel Analiz
Bilişsel Terapi
Cinsel Terapi gibi eğitimlerden sertifikalar aldı.

Doğuş Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde doktora çalışmalarını sürdüren Süleyman Hecebil, terapistliğin yanı sıra çeşitli konularda konferanslar vermektedir.
Evli ve iki çocuk babası olan Süleyman Hecebil’in Çocuk Psikolojisi adlı kitabı da bulunmaktadır.

Tarihçemiz

Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisi, 11 Mayıs 2005'te ailelere, çocuklara, gençlere, yetişkinlere ve şirketlere çeşitli hizmetler üretmek üzere Prof. Dr. Üstün Dökmen ve Uzm. Klinik Psk. Süleyman Hecebil tarafından İstanbul'da kuruldu.

Akademinin psikolojik danışma ve psikoterapi hizmetlerinin etkililik ve verimliliğini artırmak amacıyla Eylül 2009 tarihinden itibaren bu hizmetler "Psikoloji Dünyası" markasıyla verilmeye başlandı.

"Küçük Şeyler Anaokulu" markası ise, 2006 yılında yine kurucularımız tarafından çocuklar için yola çıkarılmış bir proje olarak hayata geçti. 19 ilde hizmet veren 33 okulumuzla Anaokulu eğitimindeki alışkanlıkları, standartları değiştirmeye, çocuklara ve ailelere söz vermiş olmanın bilinci ve sorumluluğu ile hizmet vermeye devam ediyoruz.

19 Eylül 2011 tarihinden itibaren İstanbul Anadolu yakası Ataşehir’de hizmete giren, anaokullarımızın devamı olan, ilkokul ve ortaokul eğitimi veren kolejimizle hizmet alanımızı genişlettik.

İstanbul Anadolu yakasında açılan ilk Yönder Okulları'nı, sırasıyla İzmir, Bursa,  İstanbul Maltepe, İskenderun Arsuz ve Sakarya kampüsleri takip etti. Kampüslerimiz, çok özel bir okul modeliyle faaliyet göstermeye ve büyümeye devam ediyor.

2005 Üstün Dökmen Yaşam Boyu Gelişim ve Eğitim Akademisinin kuruluşu
2007 Adana, Eskişehir ve Sakarya Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2008 Aydın, Bursa Nilüfer ve İzmir Bornova Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2009 İstanbul Florya ve Bartın Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2011 Ataşehir Yönder Koleji ve Ankara Gaziosmanpaşa Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2012 İstanbul Bahçeşehir ve İstanbul Suadiye Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2013 İstanbul Dragos, Mersin, Uşak Küçük Şeyler Anaokulları ile İzmir ve Bursa Yönder Kolejlerinin açılışı
2014 Antalya Konyaaltı, İstanbul Beylikdüzü ve Trabzon Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2015 Antalya Lara, İstanbul Sancaktepe, İstanbul Şerifali ve Muğla Fethiye Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2016 Çorlu, İstanbul Halkalı, İstanbul Maltepe, Malatya Küçük Şeyler Anaokulları ile İstanbul Maltepe Yönder Kolejinin açılışı
2017 İstanbul Kurtköy, Kütahya Küçük Şeyler Anaokulları ile İskenderun Arsuz Yönder Kolejlerinin açılışı
2018 Edirne Küçük Şeyler Anaokulu, İzmir Sasalı Küçük Şeyler Anaokulu ile Sakarya Yönder Kolejlerinin açılışı
2019 Ankara Eryaman Küçük Şeyler Anaokulunun açılışı
2020 İstanbul Ataşehir ve Niğde Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı
2021 Batıkent ve Sahilevleri Küçük Şeyler Anaokullarının açılışı

Vizyonumuz

Farklılıkları ve özgünlüğü ile eğitim dünyasının yönderi ve önderi olmak.

Misyonumuz

Pozitif bilimi rehber edinmiş
Atatürk ilkelerini ve devrimlerini benimsemiş
Klasik eğitim ve öğretim kavramlarının dışında, öğrencinin araştırma, öğrenme sorumluluğunu aldığı ve yaşam boyu sürdürdüğü
Keyifli ve zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarına sahip
Temel evrensel değerlerin önemsendiği
Kültürlerarası anlayışa sahip
Sanat ve spor etkinliklerinin eğitimin ayrılmaz bir parçası haline geldiği
Bireyin biricikliğini önemseyen ve koruyan bir eğitim kurumu olmak ve bu kurumların ülkemizin dört bir yanında çoğalmasını sağlamaktır.

Değerlerimiz

YÖNDER Okulları eğitimsel ve yönetimsel açıdan
aşağıdaki değerleri gözeterek çalışır:
Pozitif Bilim
Atatürkçülük
Çağdaşlık
Çocuğa ve çocuğun
Herkesin
Çok yönlü ve tüm yönlü gelişimi hedefleyen eğitim
Çaba
Yaratıcılık
Keyifli ve kaliteli öğrenme ortamları
Olumluyu vurgulamak
Orjinallik
Güncel Okul
Araştırma
Sorgulama
İşbirliği
Katılım

Felsefemiz

Suflör kullanmadan yaşamayı öğrenen çocuklar yetiştirmek
Kültürümüz ve ülkemizin eğitim sistemi, çocuklarımızı büyüme, gelişme ve eğitim sürecinde suflörlük yaparak yetiştirmeye yatkındır. Hatta bunda bazen o kadar ileri gideriz ki zaman zaman dayanamayıp çocuklarımızın yerine sahneye biz fırlarız. Suflör kullanmadan yaşamayı öğrenen çocuklarımızın, suflör kullanmayan liderler olarak ülkemize katkıda bulunacaklarına inanıyoruz.
Doğayla ve toplumla iletişim ve empati kurabilen çocuklar yetiştirmek
Doğayla ve toplumla ilgili, farkındalık düzeyi gelişmiş, topluma ve doğaya karşı sorumluluk hisseden çocuklar yaşanabilir bir çevrenin ve çağdaş toplumun güvencesidir.
Çocukların içlerindeki yaşama sevincini, kendiliğindenliği ve yaratıcılığı tüm yaşamlarına taşımalarını sağlamak
Okul öncesi dönem bireyin yaşama koşulsuz bakabildiği, büyüme, gelişme, öğrenme ve yaşama sevincinin hissedildiği yaratıcılık ve kendiliğindenliğin en düzeyde olduğu dönemdir. Bu özelliklerin yaşam boyu sürmesi iyi bir okul öncesi eğitimle olasıdır.
Çocuklarda psikolojik düğümler oluşmasını önlemek
"Psikolojik Düğümler" terimi psikolojide "bitmemiş işler" anlamına gelir. Bireylerde görülen birçok ruhsal sorunun temelinde çocukluk dönemindeki olumsuz yaşantı ve deneyimler olduğu görülmektedir. Küçük Şeyler Akademisi'nde, varsa oluşan psikolojik düğümleri çözmeyi ve psikolojik düğümlerin oluşmasını önlemeyi temel bir ilke olarak benimsiyoruz.
Uyumlaşmış çocuklar yetiştirmek
Uyumlu olmak, tek taraflı olarak uymak anlamına gelirken, uyumlaşma ise tıpkı selamlaşma gibi karşılıklı bir çaba ve eylem gerektirir. Uyumlaşmada taraflar birbirlerini önemser ve uzlaşırlar.
Ailelere ve topluma “çocuksu” değerleri ve insani değerleri sunmak
Çocuklarda doğal değerler vardır: Dürüstlük, gerçekçilik, içtenlik, doğallık nedenlerini sorgulama, araştırma vb. Bu değerlerin korunmasını ve yetişkinlik dönemlerinde de canlı kalmasını önemsiyoruz.

Yönderli Olmak

Atatürk İlke ve Devrimlerini benimsemek, demokrasiyi vazgeçilmez bir yaşam biçimi olarak kabul etmektir.
Aydınlığı bekleyen değil aydınlığı üreten kişi olmak demektir.
Engellerden ve olumsuzluklardan yılmamaktır.
Pozitif bilimi rehber edinmektir.
Kendini, bilimi, sanatı, edebiyatı kısacası yaşamı keşfetmektir.
Çocuksu yönünü ve değerlerini kaybetmeden yaratıcı olmaktır.
Dünya vatandaşı olmak demektir.
Toplumsal duyarlılığa sahip omak demektir.
Dürüst olmaktır. Yönder'li için dürüstlük en önemli değerdir.
Araştırmak ve keşfetmek en temel öğrenme araçlarıdır.
Gelecekte bekleyen her türlü sınava ve zorluklara hazır olmak demektir.
Kendi benliğine liderlik etmeyi başarmak demektir.
Ülkesine ve ailesine bağlı olmak bağımlı olmamaktır.
Dünyadaki eğitim, bilim, teknoloji, edebiyat ve sanat alanlarındaki gelişmleri izlemek, aynı zamanda bu alanlarda rol almaktır.
Kendisi gibi olabilmek ve bundan gurur duymaktır.
Düşünceye değil düşünene saygı göstermek demektir.
Yarınlar için sorumluluğunun bilincinde olmak demektir.

Yönder Marşı

Marşımızı aşağıdaki playerden dinleyebilirsiniz.Söz: Prof. Dr. Üstün Dökmen
Müzik: H.Şahika Türkkan
Yolumuz hep güneştir, dünya bize kardeştir.
Yönder'de buluşup biz, dört bir yana gideriz.

Yönderliyiz hepimiz, biz Güneşe yürürüz.
Işığı beklemeyiz, ışığı üretiriz.

Türkümüzü söyleriz; doğruyuz, çalışkanız,
Ülkümüz yükselmektir, ileriye gitmektir.

Yönderliyiz hepimiz, biz Güneşe yürürüz.
Işığı beklemeyiz, ışığı üretiriz.

Gözlem, deney yaparız; görmeden bilemeyiz.
Bilgiler göreceli; bilgiyi sorgularız.

Ezber bizden uzakta; gerçeği keşfederiz.
Doğruluktur yolumuz, dürüstlükle yürürüz.
 
Hırs içinde kaybolur yalan yanlış ömürler,
Dürüst lokmanın hası bizim mutfak pastası.

Rehberimiz bilimdir, kız erkeğe eşittir.
Pusulamız aklımız; özgüven kardeşliktir.

Rengârenk çiçekleri, her dilden insanları,
Yurdumu, milletimi, tüm dünyayı severiz.

Küçük şeyler geldiler, sınıflara girdiler,
Küçük adımlar bugün, büyük şeyler oldular.

Yönderliyiz hepimiz, biz Güneşe yürürüz.
Işığı beklemeyiz, ışığı üretiriz.